teisipäev, 5. veebruar 2013

Kitsepiimaseep

 Kitsepiimaseep Vana-Olevi moodi (rasvad kokku 1000g) 

300 g oliiviõli
200 g rapsiõli
200 g kookosrasv
300 g päevalilleõli
50 g mesilasvaha
147 g seebikivi (no discount),
140 g seebikivi (5% discount)
100- 200 g vett,
300g kitsepiima

Mesilasvaha sulatada poti põhjas. Lisada rasvad – õlid. Sulatada ja segada. Jahutada segu käesoojani.
Seebikivi lahustada terasnõus veega ja jahutada käesoojani. (Kindalsti kanda näomaski! Parem segada õues! Seebikivi aurud! Seebikivi on söövitav, ettevaatust segamisel!)
Kitsepiima võib lisada seebikivi lahuse sisse või pärast seebikivi ja rasvade segusse. Kitsepiima lisamisel seebikivi lahusesse muutub see tibukollaseks kisselli taoliseks ebaühtlaseks massiks. See ei muuda lõpptulemuses midagi.  Seebikivi lahus valada ettevaatlikult rasvade segusse pidevalt vispliga segades. Mikserdada kuni paksenemiseni või 5-10 min. Valada vormi. 
Vormis lasta segu taheneda 2-3 päeva. Eemaldatakse ja pannakse õhurikkasse ruumi 2-3 nädalaks küpsema. Peale seda lõigatakse seep tükkideks ja küpseb veel vähemalt 3 kuud ja siis alles kasutada. Mida kauem seep küpseb, seda paremaks ta muutub.

esmaspäev, 4. veebruar 2013

Kitsepiimast hapupiim

Segada lüpsisoojale piimale kohe natuke hapukoort (nt Tere punases pakis) sisse ja jätta anum toatemperatuurile. Soojas toas saab hapupiima juba 24-36 tunni möödudes nautida.

Sellest saab ka imehead kohupiima ja ürtidega segades parimat kreembondžuuri. Kitsemaitse tuleb hapupiimale siis, kui kasutada nö ülejääke, ehk siis mitme päeva jäägid kokku segada ja hapnema jätta.

Kitsepiimajuust


Kitsepiimajuust Vana-Olevi moodi

2l kitsepiima
2ml laapi

Kurnata lüpsisoe piim nõusse, hästi sobib Tupperware 2l kaanega jooginõu.
Veel lüpsisoojale piimale lisada 2 ml laapi. Seda on palju, kuid nii saab kiiresti ja hea juustu. Segada kergelt läbi ja panna segu sooja veega ämbrisse mõneks ajaks seisma. Umbes tunni pärast on paras kogus vadakut tõusnud pinnale. Valada vadak ära, lõigada noaga kalgendunud juustuhakatisele triibud risti-rästi sisse, et vadak paremini eralduks.  Vahetada ämbris vahepeal jahtunud vesi uuesti sooja vastu  ja asetada nõu taas sinna mõneks ajaks seisma. Ajaline faktor ei oma eriti suurt tähendust, võib jääda ka paariks tunniks.

Valada peale kogunenud vadak ära ja siis kummutada ettevaatlikult vadaku – juustukalgend sõelale. Vahepeal tuleks lusikaga natuke tõsta (mitte ei segada) kalgendi segu sõelal, et vadak paremini välja jookseks.
Kui enamus vadakut on välja voolanud keerata juust sõelalt välja ühekordsele kurnalapile ja asetada tagasi nii, et lapipool jääb sõela põhja. Seda on vaja selle pärast, et kui juustule panna raskus peale ei tuleks juust läbi sõela välja. Kata juust ka pealt riidega ning asetada sõelale paraja suurusega taldrik ja veega täidetud anuma raskuseks peale. Jäta juust ca 1h nõrguma ja valmis ta ongi.

Peale sõelalt välja võtmist näeb juust välja selline kakuke :) Kokku saab kahest liitrist piimast kuskil 330-350 värsket niisket toorjuustu. Kui lasta kauem seista ja raskust lisada, siis juust läheb väiksemaks, kergemaks ja kuivemaks. Mida niiskem juust, seda rohkem on ta sees vadakut ja seda rutem tuleb ta nahka pista.

– juustu võib kahvliga purustada, lisada hapukoort ja soola ning eriti mõnus on lisada värsket sibulat, tilli või murulauku võimalusel oma kapsamaalt.
– lõigata juustust kangid, maitsestada soola ja Santa Maria pasta rossa maitseainega, torgata sisse tikud koos kirsstomatitega ja voila – valmis serveerimiseks.

Värske kitsejuust on maitse poolest parem kui kodujuust. Hõrk ja õrn ning ilma igasuguse kitse lõhna ja maitseta, see lisandub hiljem kui juust seisma jääb. See juust on loodud kohe söömiseks. Mida värskem – seda parem.

Kitsepiimajuustu võib ka vadakus soolata mõned päevad ja siis kuubikutena maitseõlis säilitada,, nt värske rosmariiniga, basiilikuga vm õli. Eriti hästi sobib selline juust ahjupeediga.
Juttude järgi peaks selliselt tehtud juustu saama grillida ja ka pannil praadida.

Kodune jäätis

400 ml suhkruga kondenspiima
6 dl 35% rõõskakoort
Lisandiks: kakaod, moosi, küpsiseid, šokolaadi, karamellikreemi jne.

Vahusta koor pehmeks vahuks. Lisa kondenspiim ja vahusta veel veidi, kuniks kõik ilusti seguneb. Lisa soovitud lisand ning sega kõik korralikult lusikaga läbi. Kalla segu sügavkülma minevasse anumasse ning külmuta vähemalt 5-6 tundi.

Õpetus 

Paksu (Türgi) jogurti valmistamine

1 l täispiima (või poepiima + koort)
2-3 spl eluskultuuriga lisanditeta jogurtit nt Kreeka Total

Kuumuta piim (või umbes 4-5% piima-kooresegu) aeglaselt auramiseni, ideaaljuhul umbes 85 kraadini. Ära lase keema - piim saab juurde keenud maitse. Kalla piim puhtasse toasooja keraamilisse või klaasnõusse (mitte plastikust ega metallist) ja lase jahtuda 45-42 kraadini (käele tuntavalt soe, "väikesel sõrmel ei ole enam kuum"). Ära sega - tekkiv nahk peab terveks jääma.
Võta külmikust totsik Kreeka jogurtit või eelmisest laarist jäetud "seemet", lase soojeneda toatemperatuurile ja sega 2-3 sl jogurtit paari sl toasooja piimaga ühtlaseks.
Nirista jogurt mööda kausi ääri piima sisse nii, et piimanahk terveks jääks. Mässi sooja salli sisse ja lase üleöö sooja kohas (42°C) seista. Vajalik käärimise pikkus oleneb ka aastaajast ja võib varieeruda 6-12 tunnini - selles suhtes on oma maitse kuningas. Mida pikemalt soojas hoida, seda hapum jogurt saab. Soojaks kohaks sobib näiteks küpsetamisjärgselt piisavalt maha jahtunud ahi, aga ideaaljuhul peaks 42 kraadi püsima üsna ühtlaselt - äkki sobiks olemasolu korral toidutermos või põrandaküttega vannituba. Soojus on väga oluline, sest jogurtit (mitte ainult Kreeka ja Türgi omi, vaid ka kodumaiseid, kui neid juuretisena kasutada) kääritavad homofermentatiivsed termofiilsed kultuurid.
Peale soojas kalgendi tekkimist tõsta jogurt paariks tunniks külmikusse.

Sellisel juhul on jogurt küll paks, aga muutub segades oluliselt vedelamaks ning segamata kujul valgub lusikaaukudesse vadak ehk juusutvesi. Seepärast võib jogurtilt peale soojas hoidmist naha ära võtta ning marliga kaetud sõelale kallata ja koos sõelaga paariks tunniks külmikusse tõsta (pildil nõrutamata). Pikemal nõrutamisel on tulemuseks toorjuust. Nõrutamine ongi see, mis jogurti rasvaprotsendi täispiimast ca 10-ni tõstab.



Selliselt valmistatud jogurt on taevalik, aga ära unusta mõnda supilusikatäit "seemneks" jätta. Jogurt säilib kaetud nõuga külmikusse asetatuna kuni paar nädalat.

Erinevalt kitse- ja lambapiimast valmistatust ei talu lehmapiimajogurt kuumutamist ja tõmbub tükki! Et seda ei juhtuks, tuleb liiter jogurtit vedelaks segada ja lisada üks toores munavalge või supilusikatäis piimaga pastaks segatud maisijahu noaotsatäie soolaga. Lasta pidevalt segades keema tõusta, kuumutada segades madalal kuumusel 10 minutit ja kasutada. Selliselt töödeldud jogurt enam tükki ei tõmba.

Kodune jogurt, kui klassikaline kääritatud piimatoode sobib ka laktoositalumatuse puhul, sest kääritajad on suure osa laktoosist ära tarvitanud. Poejogurtid seevastu on palju suurema laktoosisisaldusega, sest jogurtipiima "tugevdatakse" piima- või lõssipulbriga - sellisel juhul on hapupiim või kefiir laktoositalumatuse all kannatajale parem valik.

Õpetus on siit.

Kitsejuustu valmistamine äädikaga


Lihtsa kitsejuustu valmistamiseks läheb vaja:
8l kitsepiima
2spl 30%-list söögiäädikat
2-5 %-list soolvett

Kuumutada piim paksupõhjalises potis, pidevalt segades peaaegu keemiseni /80-90 kraadi).
Lisada äädikas, segada kiirelt läbi ja jätta- jälgida, et hakkaks eralduma rohekas vadak. Vadak peaks olema selge ja klaar, vajadusel lisada veidi äädika.
Edasi jätta piim ca pooleks tunniks seisma-kalgenduma. Kalgend tõsta 2x marliga kaetud sõelale, katta ka pealt marliga ja asetada raskuse (nt 1,7l veega täidetud purk) alla seisma- külmkapis ca 12h.

Soovi korral võib maitsestada.

Video

Kondenspiim

1 liiter piima (õpetuses kasutatud 2,5% poepiima)
300 g suhkrut

Panna piim ja suhkur koos keema. Keeta vähemalt 1 tund ilma kaaneta suuremas (nt 3 liitrises) potis. Keemine peab toimuma üsna intensiivselt ja aeg-ajalt tuleks segada. Kui tund aega on keenud, siis võiks vaadata, kas on juba valmis, sest erinevate pliitide kuumused on ka erinevad ja poti suurusest ilmselt oleneb ka. Mida kauem keeta, seda paksemaks läheb. Kui piim on juba paksemaks läinud ja kollaka värvuse omandanud ning kondenspiima maitse on olemas, siis ongi valmis.

Kui unustad kauemaks keema, on tulemuseks iiriskommi taoline segu ja lõpuks serbett, kuigi kommide tegemiseks tuleb suhkrut panna 500 g 1 l piima kohta, vähema suhkruga ilmselt ei lähe pärast kõvaks.

Imelik on see, et kuigi piim on toiduaine, mis kipub kergesti põhja kõrbema, siis suhkru ja piimaseguga pole üldse seda ohtu.

1 l piimast ja 300 g suhkrust tuli purgis näha olev kogus kondenspiima. Purgi mahutavus on vist 0,6 liitrit

Kohupiim


Kohupiima (õpetus siit) tegemiseks võtta:
2 l piima
2,5 dl starterit, milleks sobib kas maitsestamata jogurt või pett. 
Võib kasutada enda tehtud jogurtit, aga poe jogurtit kasutades tuleks valida naturaalne jogurt, mis ei sisalda paksendajaid ega säilitusainet, näiteks Gefilius. Petiga kohta ei oska öelda, kuidas tulemus erineb.

Piim panna koos jogurti või petiga keema, lasta keema tõusta ja siis hoida 2-5 minutit keemistemperatuuri lähedal kuni on täielikult kalgendunud. Õpetuse kohaselt peaks olema nii, et kui ei sega vahepeal, siis tekib kodujuust. Minul päris kodujuustu saada ei õnnestunud, jäi ikka peenem, läbi sõela ajades peaks aga kohupiimapasta tulema.
 Valada tihedale sõelale, sõela võib vooderdada ka riidega. Valasin küll riidele, aga ega erilist mõtet sellel ei näinud.Lasta külmas nõrguda.
Tarvitada värskelt või küpsetistes.

Isetehtud toorjuust


Isetehtud jogurtist (õpetus siit) on väga lihtne teha toorjuustu.
Jogurti tegemist vaata Kodune jogurt

Selleks tuleb valmis maitsestamata jogurt valada puhta märjaks tehtud riidega vooderdatud sõelale, sõel võib olla ka suurte aukudega. Riideks sobib nt vana õhuke tekikotiriie, mis tuleks korralikult kuuma veega eelnevalt pesta. Kahekordne marli ei sobi, sealt jookseb jogurt läbi.
Lausa uskumatu on see, et riidest tilgub läbi ainult läbipaistvat vee välimusega vedelikku (see on näha ka järgneval pildil), kõik valge materjal jääb sõelale. Jogurt jäetakse külmkappi sõelale nõrguna. 6-7 tunni pärast on vedelam toorjuust valmis, paksema saamiseks tuleks jogurtit kauem sõelal hoida. Küpsetiste tegemiseks sobib ka vedelam toorjuust.
Sõel asetada kausi või poti kohale.


6-7 tundi hiljem nägi toorjuust välja selline ja ikka oli all potis ainult läbipaistev vedelik.


Nüüd tõmban lusikaga kuivema toorjuustu riide küljest lahti, et märjemal toorjuustul oleks võimalus sõela põhjas nõrguda ja segan kõik läbi. Sellist toorjuustu võib juba kasutada ja kes tahab võib isegi veel varem kasutada, aga kauem nõrutatult tuleb selline paks toorjuust nagu esimesel pildil näha.

Valmis toorjuust maitsestada vastavalt oma soovidele, kas hapukurgiga, küüslauguga, paprikaga, singiga vm, muidugi ka soolaga või jätta naturaalseks ja kasutada küpsetistes, magustoitudes.

1 l ise tehtud jogurtist tuleb umbes 3,5 dl toorjuustu ja selle hind tuleb piima liitri hind.

Kodune jogurt

Jogurti (õpetus on võetud siit) tegemiseks läheb vaja 1l piima ja 1 dl juuretist, milleks alguses sobib nt Valio Gefiluse, Pajumäe, Actimeli naturaalne jogurt. Juuretiseks ei sobi jogurt, mille koostises on paksendajad, tardained, säilitusained vms!

Kui esimene jogurt on tehtud, siis võtta sealt enne maitsestamist 1 dl, järgmise korra juuretiseks. Juuretist hoida külmkapis
Juuretis peab olema värske, kogemused näitavad, et isegi jogurt, mille säilivuskuupäeva lõpuni on paar-kolm päeva aega, ei sobi, sellest ei saa jogurtit.
Juuretiseks sobib ka sügavkülmutatud jogurt, sel juhul tuleks see enne kasutamist üles sulatada.

Isetehtud jogurtist võetud juuretist ei soovita üle paari päeva säilitada. Kui juhtub, et jogurt ei tule just kõige ilusama struktuuriga, jääb tükiline või muutunud liiga hapuks, siis sellisest jogurtist pole mõtet juuretist võtta, sest kui juuretis on halb, ei saa ka jogurt hea tulla!

Kui jogurtit teha poepiimast, siis panna piim potti ja kuumutada 45-55 kraadini- esimese auru tekkimiseni. Kui kasutatakse maapiima, siis tuleb kuumutada 80-90 kraadini ja lasta jahtuda 45-ni.

Järgnevalt valatakse piim kaanega plastmasskaussi, segatakse juurde 1 dl maitsestamata jogurtit, pannakse kaan peale ja jäetakse seisma. Sinna jääb jogurt toatemperatuurile umbes 4-8 tunniks kuni on jogurtiks muutunud.


Päeval kui päike paistab ja ruum on soe, pole nii oluline, aga jahedamas tuleks kausile "tekk" soojenduseks peale panna, nii et küljed ja alt ka on tekiga kaetud- väga tähtis on, et piimal säiliks jogurti valmimise perioodil soojus. Mida soojem on, seda paksem tuleb jogurt ja seda kiiremini saab valmis. Kui jogurti temperatuur langeb liiga madalaks, siis jogurtit ei tule.
Vahepeal segada ei tohiks, siis muutub tükiliseks. Segada alles valmimise lõpus.

Valmis jogurt panna külmkappi ja maitsestada enne kasutamist.

Nt jogurt külmutatud mustsõstardega.
Köögikombaini kokteilikannus purustada umbes 2 cm külmutatud marju koos ühe klaasi jogurti ja 2 spl suhkruga. Selle purustatud segu segan ülejäänud jogurtiga. Selliselt toimides seguneb lisand kenasti jogurtiga ja ei vaju nii kergelt põhja. Kes tahab vahulist kokteili, võib kogu jogurti alguses kokteilikannu valada.

Isetehtud jogurt on täiesti jogurti moodi ja jogurti maitsega, mitte liiga vedel, aga paksus oleneb toas hoidmise ajast, mida kauem, seda paksem tuleb, kuigi üle 8 tunni pole eriti soovitatav, muutub liiga hapuks.




Isetehtud jogurtist on väga lihtne teha toorjuustu.